Harmonie Masážní Salóny

Co dělat s vyvrtnutým kotníkem?

  • Domů
  • Co dělat s vyvrtnutým kotníkem?
Co dělat s vyvrtnutým kotníkem?

Co dělat s vyvrtnutým kotníkem?

Rozpoznání vyvrtnutého kotníku

Je nepochybné, že vyvrtnutý kotník je nepříjemná záležitost, která může každému z nás zkomplikovat běžný den. A já to vím, protože se mi to už stalo. Jednoho dne se můj syn Lukáš úplně vážně zeptal: "Tati, co to znamená, když mám kotník takhle úplně nateklý a bolí mě to?" Myslím, že by bylo užitečné, kdybychom všichni věděli, jak rozpoznat vyvrtnutý kotník.

Klíčovým signálem je náhlý a silný pocit bolesti v kotníku ihned po úrazu. K tomu se může přidat i pocit, že se nám pod nohou „seklo“, jakoby „pukla guma“. Dalším hrozivým, ale výmluvným znakem je velmi rychlý nástup otoku a hematomu, který může být nápadně modrý nebo dokonce černý. Ano, opravdu to nevypadá příjemně, a když to uvidíte na vlastní tělo, můžete se leknout. Ale nezoufejte, důležité je zvládnout první pomoc při takovém poranění.

První pomoc při vyvrtnutí kotníku

Když se to stane, první pomoc se zaměřuje na zmírnění bolesti a omezení otoku. A co je lepší než led! Ano, led je opravdu skvělý pomocník na otoky. Navíc pokud jste venku, může vám pomoci i obal z fritu... Ale upřímně řečeno, je lepší mít s sebou takové ty lékařské sáčky s ledem. Udržujte chlad na místě úrazu asi 15-20 minut, následované 15-20 minutami bez léčby. Tenhle proces opakujte tak dlouho, dokud to potřeba je.

Další věcí, kterou je třeba udělat, je zvednout kotník nad úrovně srdce. To pomáhá snížit krevní tlak a tím i otok. Třetí složkou první pomoci je fixace kloubu pomocí bandáže nebo elastického obvazu. Ale pozor, nesmíte to dělat příliš těsně, aby obvaz nebránil cirkulaci krve.

Léčení vyvrtnutého kotníku

Léčení vyvrtnutého kotníku je proces, který může trvat až několik týdnů. Začíná tím, co jsme už zmínili v rámci první pomoci. Krok za krokem vám to tady připomenu: led, zvednout nohu k obloze a fixace bandáže. Ale co dál? To už je na dobrém lékaři.

Vždy je důležité konzultovat takové poranění se specialistou, tedy s ortopedem. Ten většinou doporučí rentgen, aby se přesně zjistilo, co se stalo. Zvláště když je podezření na zlomeninu. Na základě diagnózy pak předepíše léčbu - od odpočinku až po chirurgický zákrok.

Rehabilitace a fyzická terapie

Když už kotník nepobolí, dá se zase chodit jakoř by se nic nestalo, že? No, ne tak docela. Je to jeden z běžných omylů, které můžou způsobit, že kotník nebude zdravý tak, jak by měl. A tak je třeba zahájit rehabilitaci a fyzickou terapii.

Pracovat na obnovení flexibility a síly v kotníku je klíčové pro kompletní uzdravení. K tomu jsou nejlepší cvičení proti odporu, například pomocí pružné gumy. Dále je dobré cvičit na rovnováhu a koordinaci. A samozřejmě, začít pomalu a opatrně, abychom nepřetěžovali poraněný kotník.

Prevence vyvrtnutí kotníku

To je všechno hezké, ale nebylo by lepší vyhnout se vyvrtnutí kotníku úplně? Ano, samozřejmě že by to bylo. A zde přichází na řadu prevence.

Je mnoho věcí, které můžeme dělat, abychom se vyhnuli vyvrtnutí kotníku. Nejužitečnější je pravidelně cvičit, posilovat svaly nohou a být ve stále lepším fyzickém stavu. Dále je potřeba nosit vhodnou obuv a vyhýbat se rizikovým aktivitám, pokud nejsme dostatečně připraveni. A konečně, pokud máme nějakou nestabilitu v kotníku, je dobré používat ortopedické pomůcky jako jsou vložky do bot nebo ortézy.

Příklady cvičení pro prevenci vyvrtnutí kotníku

Možná se ptáte, jaké cvičení můžete dělat pro prevenci vyvrtnutí kotníku. Mám pro vás několik tipů. Moje oblíbená cvičení jsou jednoduché a nezabírají moc času, ale opravdu fungují.

Moje #1 cvičení je stání na jedné noze. To zabere jen pár minut denně, ale posílí vaše kotníky a zlepší vaši rovnováhu. Dalším skvělým cvičením je vybalancování na bosu míči. Pokud nemáte bosu míč, můžete použít i obyčejný míč a postavit se na něj. A konečně, můžete dělat švihy nohou, kdy stojíte na jedné noze a druhou nohu šviháte sem a tam.

Zkuste tyto cvičení a uvidíte, jak se vaše kotníky stanou silnějšími a odolnějšími. Ale pamatujte, vše je lepší dělat s mírou a v případě bolesti nebo nepohodlí se poraďte s odborníkem.

Můj příběh o vyvrtnutém kotníku

A teď k tomu osobnímu příběhu. Jak jsem již naznačil, vyvrtnutý kotník je mi bohužel dobře znám. Stalo se to při jedné rodinné dovolené na moravském venkově.

Vrhal jsem se do náručí přírody a poblíž naší chalupy byla fascinující a skvělá sjezdovka. Přestože jsem si byl vědom rizika, ačkoli se mi Ema snažila odradit, překonal mě skokanský duch. Sjezd jsem se rozhodl absolvovat. A jak to dopadlo? Kotník mě nechal ve štychu při první velké zatáčce a já skončil na zemi s nateklým kotníkem.

Následovala léčba, bolest, omezený pohyb a nakonec i dlouhodobá rehabilitace. Ale co jsem z toho vyčetl? Že je důležité poslouchat své tělo a také svou dceru Ema. A že prevence je opravdu klíčová. Od té doby jsem začal dělat pravidelně cvičení pro posílení kotníků a doteď se mi tenhle úraz již nepovedlo opakovat.

Závěrečné myšlenky a rady na cestu

Jak je patrné, vyvrtnutí kotníku je něco, co se nám může stát kdykoliv a kdekoliv. Klíčem k rychlému zvládnutí situace je znát základní první pomoc, nebát se konzultovat úraz s odborníkem a pak se pečlivě držet postupů pro léčbu a rehabilitaci.

Na druhou stranu, nejlépe je tomuto nepříjemnému úrazu předejít. A tady se nabízí řada možností, jak své kotníky posilovat a připravit se na různé fyzičtější aktivity. Pamatujte, že i jednoduché cvičení každý den můžou velmi pomoci.

Přeji vám pevné kotníky a šťastné kroky! Chcete-li se mnou sdílet své zkušenosti s vyvrtnutým kotníkem nebo se mnou diskutovat o jeho léčení, neváhejte a napište mi komentář pod tento článek. Těším se na vaše příspěvky!

Václav Novák

Václav Novák

Jsem majitel a hlavní masér v prestižním masážním salónu v Brně. Dlouhé roky jsem zdokonaloval své dovednosti a stále se snažím rozšiřovat své znalosti v oblasti masáží a wellness. Rád píšu o masážích, sdílím své poznatky a zkušenosti s ostatními. Mám velkou vášeň pro své povolání a věřím, že práce, kterou dělám, pomáhá lidem cítit se lépe a žít zdravěji. V mém volném čase se věnuji plavání a hře na pádel, a také mám rád čtení knih o masážích.

Napsat komentář